Csávolyi Horvát Nemzetiségi Önkormányzat a települési önkormányzattól használatra megkérte a jelenleg csak tárolóként használt helyi "múzeum" épületét azzal a céllal, hogy a néhai dr. Mándics Mihály magyarországi bunyevác származású csávolyi pedagógus, iskolaigazgató, országgyűlési képviselő által összegyűjtött csávolyi bunyevác emlékeknek, tárgyi eszközöknek kezeléséről, gondozásáról megfelelőképpen gondoskodhasson a Csávolyi Horvát Nemzetiségi Önkormányzat. Szeretnénk ezen – túlnyomó többségében – bunyevác emlékeket méltóképpen gondozni, mind a tárgyi emlékeknek, mind a gyűjtő érdemeinek, emlékekének méltó módon emlékezni és azt őrizni, a jövő nemzedékének átadni. A bunyevác tárgyi emlékek kiegészülnek itt helyben a sváb és magyar emlékekkel, de az emlékek keveredése a vegyes házasságokban gyakori volt. Így tehát az emlékek megőrzése és ápolása így egyben illendő és szükséges. A tárgyi emlékek gyűjtése dr. Mándics Mihály révén elsősorban bunyevác szálon indult és folyt, a természetes – előzőben jelzett - keveredéssel együtt alkotja a helyi, csávolyi tárgyi emlékeket, a helyi örökséget. Ennek okán a megőrzését eddig a települési önkormányzat vállalta úgy, hogy a bunyevác gyűjtés által elhelyezett rengeteg tárgyi eszköz a települési önkormányzat tulajdonát képező „múzeumban” került elhelyezésre, s vették leltárba, fotódokumentációval együtt. Ugyanakkor a települési önkormányzat a jelenleg rendelkezésre álló erőforrásaiból már nem tudja méltó módon ápolni, gondozni e gyűjteményt, ráadásul az épületet fűteni sem tudja, a fűtési lehetőség esetleg mobil eszközzel oldható meg, a korszerűtlen és rossz ablakokon kiszökő 'meleggel' együtt. A múzeumot gyakran keresik fel más településen élő horvátok, illetve a bajai múzeummal is kapcsolatban állunk az emlékek megőrzése miatt. A múzeumban olyan előadásokat szeretnénk tartani a - nem csak helyi - iskolások, óvodások részére, ahol ténylegesen megtekinthetők a valóságban is egykor használt eszközök. Így az utókor számára részben interaktív lehet az előadás, hisz nem csak fotókon tekinthetők meg az emlékek. A nemzetiségi lét megértése, megtartása és továbbélése helyben önkormányzatunk által így is biztosítható, s talán a legkézenfekvőbb. A településen még magánkezelésben lévő tárgyi emlékek jövőbeni helye és megőrzése is biztosítottá válhat a múzeumban, ugyanis a felajánlott emlékek, tárgyi eszközök további elhelyezését egyelőre fel kellett függesztenünk a megfelelő hőmérséklet, az adott körülmények miatt.
A felújítással érintett épület a települési önkormányzati tulajdonban lévő Csávoly, 480 hrsz-ú, több funkciót is betöltő ingatlannak az Eötvös utca 2. szám alatti múzeumi épületrésze. Az épület fenntartása nehézséget okoz a települési önkormányzatnak: a tető beázik, az épület fűtése csak mobil fűtőtesttel megoldott, víz nincs, az ablakok szelelnek és így az épület is és a benne elhelyezett tárgyi eszközök is - melyek a néhai dr. Mándics Mihály magángyűjtése volt és átadta a települési önkormányzatnak, nagy része bunyevác kulturális emlék vagy használati eszköz - a kedvezőtlen körülmények között vannak, állagmegőrzésük sem megoldott. Ezért célunk, hogy az épület nyílászáróinak cseréjével legalább a temperálás megoldódhasson úgy, hogy a jelenlegi ablakokból ne szökjön ki a 'meleg'. A támogatással a nemzetiségi önkormányzat biztonsággal tudja a múzeumi eszközök és az épület kezelését, karbantartását, gondozását, ápolását magára vállalni, mely nemes feladat közösségünk minden tagja által kívánt.
Az épületben 14 db ablak és 2 db bejárati ajtó cseréje tervezett. Ezek a nyílászárók fából kkészült, rossz állapotban lévő, töredezett, nagy hőáteresztő képességgel rendelkező nyílászárók. A cseréjüket ugyanennyi számú műanyag, de az épület stílusához igazodó kívül aranytölgy (fautánzatú), belül fehér színű nyílászáróval kívánjuk megoldani, mely 3 rétegű fokozott hőszigetelésű nyílászáró. A felújítás a belső nyílászárókat nem érinti. A tervezett költségek az alábbiak: Külső fokozott hőszigetelésű nyílászáró beépítése nettó 3 437 008 Ft, Építőmesteri munkák (nyílászáró csere után javítási munkák) nettó 500 000, összesen nettó 3 937 008 Ft, mely 27%-os Áfá-val növelten mindösszesen bruttó 5 000 000 Ft. költség a tervezői költségterv alapján. Csatoltuk a felvételi alaprajzot, helyszínrajzot, homlokzat és a metszet tervlapot is a költségtervhez.
Megvalósítás:
A támogatási igénytől eltérően a támogatási összeg alapján a műszaki tartalmat a nemzetiségi önkormányzat nem csökkentette, tekintettel arra, hogy a tulajdonos települési önkormányzat a nyertes vállalkozói ajánlatnak megfelelően a projekt teljes megvalósításához a szükséges hiányzó összeget biztosította. Ennek oka volt, hogy a projektet nem lehetett szakaszolni és ezáltal a műszaki tartalmat csökkenteni. Így a támogatás segítségével az épületben 14 db ablak és 2 db bejárati ajtó cseréje valósult meg, fa helyett műanyag nyílászárók kerültek beépítésre, mely 3 rétegű fokozott hőszigetelésű nyílászáró. A felújítás a belső nyílászárókat nem érintette.
A településen összegyűjtött hatalmas mennyiségű, leltározott nagyrészt horvát-bunyevác eredetű hagyaték, tárgyi és használati eszköz, dokumentum, egyéb ereklye kiállítása a Csávolyi Horvát Nemzetiségi Önkormányzat használatában lévő települési "múzeumban" van, mely épület fűtése nem megoldott. A rossz nyílászárók a fűtetlen helyiség klímáját erősen rontották, így azok jelent támogatásból megvalósuló cseréjével el tudta érni a nemzetiségi önkormányzat, hogy a kiváló hőtartó képességű nyílászárók mellett a mobil fűtőeszközökkel olyan temperálást tudott biztosítani, mely az ingóságok állagának megóvását és a múzeumlátogatásokat kultúrált körülmények között lehetővé tették és teszik. Ennek okán a horvát nemzetiség hagyományainak őrzése, átörökítése a múzeumi eszközök méltó körülmények közötti elhelyezésével, ápolásával, gondozásával, s önmagában ezen ereklye megőrzésével nemcsak közösségformáló,- és erősítő, hanem a nemzetiségi tudat, lét továbbélésében is alapvető.
Fotók lentebb.